A nők informatikai területen történő alulreprezentáltságának kérdése régóta jelen van, mégis a mai napig egy globális probléma, hiszen még mindig csupán minden hatodik IT területen dolgozó szakember nő. A megoldást nem feltétlen a női kvótákban kell keresni, hanem időben kell elkezdeni a terület megismertetését. A COST hálózat keretein belül futó EUGAIN (European Network for Gender Balance in Informatics) akciócsoport fő célja a nemek közötti egyensúly javítása az informatika területén, melynek eléréséért öt munkacsoportban folyik a munka négy éven keresztül. Bobák Fanni, az Ex Ante Kft. tanácsadó kollégája az informatikai iparág és a társadalom együttműködését ösztönző munkacsoport vezetőjeként támogatja a hálózat munkáját.
A digitalizáció mára mindennapjaink szerves része: jelen van az oktatásban, a munkahelyeken, a szolgáltatások jelentős részét is digitálisan vesszük igénybe, valamint családunkkal, barátainkkal is legtöbbet online tartjuk a kapcsolatot – s talán már felesleges is megemlíteni, mennyire felerősítette mindezt a koronavírus járvány. Nők és férfiak egyaránt használják a digitális technológiákat, azok kifejlesztésében mégis sokkal nagyobb arányban dolgoznak férfiak.
Az Európai Bizottság felmérése szerint az IT specialistáknak csupán 17%-a nő, valamint a befektetett tőke 93%-át olyan európai cégek kapják, melyek alapítói kizárólag férfiak. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miként születnek mindenki számára megfelelő megoldások, amikor azokon legnagyobb arányban férfiak dolgoznak. Ráadásul a kutatások is azt mutatják, hogy a vegyes, sokszínű csoportok jobb döntéshozatalhoz és innovatívabb termékekhez és szolgáltatásokhoz vezetnek, amelyek jót tesznek nemcsak az adott vállalat teljesítményének, de az üzleti és gazdasági fejlődésnek is.
Áttekintés a nők digitális szektorban való részvételével összefüggő kérdésekről. Forrás: European Commission: Shaping Europe’s digital future
Sajnos továbbra is erős akadályt képeznek a változásban a sztereotípiák, hiszen máig erős az a tévhit, hogy a technológiai ágazatok nem nőknek valók, és hogy a programozók introvertált férfiak. Bár jelenleg az informatika területe áll fókuszban, a helyzet hasonló az építőiparban és sok más „férfias” munkakörként dobozba zárt területen. Igazi változást nem az erőltetett kvóták, hanem a példamutatás és a minél korábbi figyelemfelkeltés tud hozni – mely célkitűzéseket az EUGAIN projekt is zászlójára tűzött.
Forrás: Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash
A COST a leghosszabb ideje működő európai keretrendszer, amely Európa-szerte támogatja a kutatók, mérnökök és tudósok közötti országokon átívelő együttműködést. A COST keretein belül megvalósuló négyéves EUGAIN projekt 2020 októberében indult el, és öt fő munkacsoportban dolgozik azért, hogy változást érjen el. A kezdeményezés célkitűzése, hogy egy európai hálózatot hozzon létre azok számára, akik a saját országukban, intézményeikben és kutatási közösségükben a kutatói gárda élén járnak.
Az egyik legnagyobb területet az első munkacsoport fedi le, mely azon munkálkodik, hogy már általános iskolában informálódjanak a diákok az informatikai lehetőségekről, és hogy minél több sztereotípiát ledöntsenek. Ebben azonban nagyon nagy szerepe van a szülőknek, és a környezetnek, hiszen már ott elkezdődik a sztereotipizálás, hogy milyen játékkal játszik a gyerek, és hogy mit hall kiskorában egy-egy szakmáról. Az IET (Institution of Engineering and Technology) felméréséből kiderült, hogy a gyerekjátékok 31%-a tipikusan „fiús” játéknak van kikiáltva, míg ugyanez a „lányos” játékok esetében csak 11%. Az EUGAIN munkacsoport többek között a szülők felvilágosítását, és a jó példák és példaképek oktatásba történő beépítését is szorgalmazza. Egy jó példaként érdemes megemlíteni Pálfi Dóra startupját, az Imagilabs-t, mely nemcsak eszközt ad a tinilányok kezébe, de közösséget is épít.
Forrás: Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash
Nemcsak az elindítás, de a pályán tartás is kiemelt jelentőségű, mellyel főleg az EUGAIN második és harmadik munkacsoportjai foglalkoznak. Az IT területen PhD fokozatot szerző hölgyek is alulreprezentáltak, s még kevesebben vannak, akik a pályán maradva professzori és egyetemi vezetői pozíciókig jutnak. A kulcs többek között itt is a példamutatás és a mentorálás.
Az IT tipikusan az a terület, ahol az ipar és akadémia közötti kooperáció kiemelten fontos, mivel a terület dinamikusan fejlődik, nagyon szerteágazó és innovatív. A kollégánk által vezetett négyes munkacsoport célja, hogy kialakítson egy fenntartható hálózatot, melynek célcsoportjai az informatika területén dolgozó tudományos, kereskedelmi és társadalmi partnerek.
Magyarországon is vannak sikeres kezdeményezések, úgy, mint a Codecool vagy a Skool, de további jó példák és példaképek kellenek ahhoz, hogy igazi változást érhessünk el. Amennyiben úgy érzed, szívesen megosztanád tapasztalataidat, vagy csatlakoznál a kezdeményezéshez akár egy előadással, akár tudásmegosztással, akár bármilyen általad hasznosnak ítélt módon, keresd kollégánkat vagy bármely munkacsoport vezetőt az alábbi elérhetőségeken: https://eugain.eu/structure/working-groups/
A témában még hasznosnak találhatod az alábbi angol nyelvű cikkeket, publikációkat:
- Gender Issues in Computer Science: Lessons Learnt and Reflections for the Future
- How and Where to Find Diverse Candidates in Tech
- Seeing is Believing: The Power of Leadership Visualization in Technology
Az EUGAIN előrehaladásáról a későbbiekben a honlapon tájékozódhatsz, vagy kövesd a projekt Twitter, Facebook és Youtube oldalait.
Amennyiben pedig még jobban beleásnád magadat a témába, szeretettel várunk a 8. womENcourage konferencián, mely online kerül megrendezésre 2021. szeptember 22-24-én. A konferencia idei témája: Bridging Communities to Foster Innovation. További információ és a regisztráció az alábbi linken érhető el: https://womencourage.acm.org/2021/.
További hasznos és érdekes cikkekért pedig keresd az URBAN 21 blogot! Ősszel pedig szeretettel várunk URBAN21 konferenciánkra, melynek korábbi eseményéről a linkre kattintva olvashatsz képes beszámolót.