Közösségi áramtermelés: Így változhat meg az energiaellátás Magyarországon is!
2024. december 18. írta: Czinki Zsuzsanna (DDRIÜ)

Közösségi áramtermelés: Így változhat meg az energiaellátás Magyarországon is!

Júliusban olvashatták cikkünket az energiahatékonysággal és energiaközösségekkel foglalkozó NRGCOM projektünk első félévéről, ezúton pedig szeretnénk megosztani, az azóta felgyülemlett tapasztalatainkat, eredményeinket és nem utolsó sorban a közeljövőben kilátásba helyezett hazai változásokat és lehetőségeket.

Szeptemberben három online kerekasztal-beszélgetést szerveztünk egyenként 80-120 szakértő részvételével, akik szerte egész Európából (Portugáliától egészen Finnországig) érkeztek. A kerekasztalok keretében átbeszéltük az NRGCOM projekt keretében kutatott jogi, műszaki, működési és a közösségi jó gyakorlatokat, valamint a szakértők közreműködésével megismerhettük a különböző energiaközösségek pénzügyi stratégiáit, bevált jogi gyakorlatait, közösségi bevonási technikáit. A helyi tapasztalatok megosztásával a résztvevőknek lehetősége nyílt a know-how cserére és az egymástól való tanulásra is.

kep1_38.jpg1. ábra Az egyik online kerekasztal beszélgetés

Októberben a konzorcium 13 partnere összeült Montenegróban átbeszélni az eddigi projekttapasztalatokat, hogy műhelymunkák keretében kialakítsák közösen a jövőbeni projektcélok részletes és pontos irányát, formáját.

kep2_24.jpg2. ábra A konzorcium Montenegróban

Novemberben a projekt vezető partnere, a DDRIÜ Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség egy tájékoztató online webináriumot, valamint egy szakmai tréninget szervezett az energiaközösségek témakörében jártas magyarországi szakértőknek, hogy növelje a résztvevők elköteleződését a közösségi energiamenedzsment irányába. A webinárium során Petró Balázs, Czinki Zsuzsanna és Heves Gábor előadását hallgathatták meg a szakértők az NRGCOM elmúlt háromnegyed évben elért eredményeiről az energiaközösségek műszaki, közösségi és jogi vonatkozásai kapcsán.

kep3_13.png3. ábra Webinár novemberben

A szakmai tréningen a résztvevők öt előadást hallgattak meg, délután pedig egy interaktív workshopon vettek részt. Zulauf Réka, a DDRIÜ Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. vezető partneri projektmenedzsere elsőként röviden ismertette az NRGCOM projektet. Előadóink voltak itt is Heves Gábor, Petró Balázs, és Czinki Zsuzsanna, végül pedig Gerendás Szabolcs a Bábolna Energiaközösség Nonprofit Kft. képviseletében energiaközösségi tapasztalatait osztotta meg velünk. A délután folyamán a résztvevők egy workshopon vettek részt, ahol az energiaközösségek alapításának lépéseit azonosították, elsajátíthatták a hatékony közösségi kommunikáció technikáit és a legfontosabb konfliktuskezelési módszereket.

4. ábra A november 28-án tartott szakmai tréningen készült képek

Emellett szintén novemberben magyar konzorciumi tagunk az IMRO-DDKK Nonprofit Kft. szervezett online hálózati találkozót energiaközösségi nagyköveteink részére. Ahol egy virtuális látogatás során ellátogathattak a csatlakozók egy osztrák és egy német energiaközösséghez, majd ezt követően lehetőség volt még természetesen eszmecserére is az energiaközösségek aktuális műszaki, jogi és közösségi kérdéseiről.

kep7.JPG5. ábra Online hálózati találkozó

Mindeközben 2024. október 16-án tette közzé az Energiaügyi Minisztérium társadalmi egyeztetésre a Villamos Energia Törvény (2007. évi LXXXVI. törvény) módosításának tervezetét, mely módosítás célja, hogy egyszerűbbé és hatékonyabbá tegye az ország villamosenergia-rendszerének működését. Ezzel segíteni kívánják az áramhálózatokat üzemeltető cégeket, hogy az előírt feladataikat könnyebben végezhessék. Az új szabályok világosabbá teszik az eljárásokat azok számára is, akik közép- vagy nagyfeszültségű hálózathoz szeretnének csatlakozni, például új energiatermelő beruházást, vagy épp energiaközösséget terveznek. Emellett további szempont volt, hogy ezzel Magyarország megfeleljen az európai uniós szabályoknak és elvárásoknak. Kondorosi Andrea, az Energiaügyi Minisztérium, főosztályvezetője az „Energiaközösségek - nemzetközi tapasztaltcsere és hazai tanulságok” címmel a Magyar Természetvédők Szövetsége és Közösségi Energia Szolgáltató NKft. által megrendezett konferencián személyesen is tájékoztatta a résztvevőket, hogy a módosítás 2025. január 1-jén fog megjelenni, így várhatóan minden, megújulókkal kapcsolatos beruházás könnyebbé válhat hazánkban a következő évtől.

Emiatt különösen ajánljuk projektünk keretében január folyamán, a lakosság számára megrendezésre kerülő ismeretterjesztő eseményeinket, melyekre az alábbi linkeken rögtön lehetőség nyílik regisztrálni is:

2025. január 17- én Miskolcon

Regisztráció az NRGCOM projekt "Energiaközösségek, közösségi energiahatékonysági lehetőségek" című szemléletformáló eseményére - 2025. január 17. 9:00 - 13:00

2025. január 22- én Pécsett

Regisztráció az NRGCOM projekt "Energiaközösségek, közösségi energiahatékonysági lehetőségek" című szemléletformáló eseményére - 2025. január 22. 9:00 - 13:00

2025. január 23- án Budapesten

Regisztráció az NRGCOM projekt "Energiaközösségek, közösségi energiahatékonysági lehetőségek" című szemléletformáló eseményére - 2025. január 23. 9:00 - 13:00

Amennyiben akár szakértőként akár laikusként érdeklődsz a projekt iránt, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot vagy kövesd be az NRGCOM projektet az alábbi közösségi platformok valamelyikén:

Facebook: https://www.facebook.com/nrgcomproject

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/nrgcom/

Instagram: https://www.instagram.com/nrgcomproject/

A projekt részletes adatai:

Támogató program: Interreg Danube Region Programme
Felhívás: Első pályázati felhívás
Program prioritás: 2. Egy zöldebb, kisebb karbon lábnyomú Duna Régió
Specifikus célkitűzés: 2.1 Megújuló energia előmozdítása

A projekt azonosító száma: DRP0200163

A projekt kedvezményezettjei:

DDRIÜ Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség, Vezető Partner, Magyarország,

IMRO-DDKK Környezetvédelmi Nonprofit Kft., Magyarország,

South Bohemian Agency for Support to Innovation (JAIP), Csehország,

Forschung Burgenland GmbH., Ausztria,

Istrian Regional Energy Agency (IRENA), Horvátország,

Energy Agency of Savinjska, Šaleška and Koroška Region (KSSENA), Szlovénia,

Pazardzhik Regional Administration (PRA), Bulgária,

Regional Economic Development Agency for Sumadija and Pomoravlje (REDASP), Szerbia,

Romanian Network of Energy Cities (OER), Románia,

FORS Montenegro – Foundation for the Development of Northern Montenegro, Montenegró,

Deggendorf Institute of Technology (DIT), Németország,

National Energy Cluster (NEK), Szlovákia,

Alliance for Energy Efficiency and Renewables (AEER), Moldova.

A projekt időtartama: 2024. január 1. – 2026. június 30. 
Támogatás összege: 2.026.442,18 EUR

 Az NRGCOM projektet az Interreg Duna Régió Program támogatja, az Európai Unió és a Magyar Állam társfinanszírozásával.

A bejegyzés trackback címe:

https://urban21.blog.hu/api/trackback/id/tr4318754396

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása